Začiatky volejbalu v Slávii UK sa tradujú od roku 1942, keď začali svoju činnosť volejbalové družstvá žien a mužov. Prvé zmienky nachádzame však už z roku 1934, keď muži Sokol V.Š. Bratislava hrali v Zlíne na Majstrovstvách republiky (7.miesto). Do roku 1951 štartovali  ženy v Majstrovstvách republiky pod názvom Sokol VŠ Bratislava, v roku 1952 pod Pedagóg Bratislava, muži pod Sokol Náuky Bratislava. V rokoch 1953-1962 pod Slávia VŠ  a od roku 1962 pod  názvom Slávia UK Bratislava. Zakladateľom a ústrednou osobnosťou volejbalu v Slávii UK Bratislava bol Miroslav Rovný, osobnosť nášho povojnového telovýchovného hnutia. V roku 2019 bol uvedený do Siene slávy slovenského volejbalu (video). Historickým rokom volejbalového oddielu Slávie UK Bratislava bol súťažný ročník 1965/1966, v ktorom si ženy pod vedením Doc. Miroslava Rovného vybojovali prvý raz titul majstra ČSSR.

Slávia UK Bratislava sa prvý krát predstavila v hale Mladosť v roku 1992 a odvtedy to bol pre ňu domovský stánok. Celkovo v nej strávila 28 rokov a ani nedokážeme spočítať to množstvo odohraných zápasov alebo odtrénovaných tréningov. Počas svojho pôsobenia v Mladosti získala 18 titulov (z toho 8 “doma”) a zvíťazila 14-krát v Slovenskom pohári. 

Slávia EU sa po 28 rokoch sťahuje a jej novým domovským stánkom bude hala Domu športu na Junáckej ulici č. 6.

zaspomínajme si na najväčšie úspechy v hale mladosť

1. titul majstra SR 1993

V roku 1993 pod vedením trénerov Vladimír Přidal a Ing. Ľubor Halanda získalo družstvo žien Slávie UK Bratislava historický prvý titul majstra SR. O majstra sa hralo po ukončení majstrovstiev ČSFR v decembri 1992, medzi sebou dve najlepšie slovenské družstvá Slávia UK s Milanotrade Banská Bystrica (B-čko Slávie) a tretí Slovakoturist Bratislava so štvrtým STU Bratislava na dva víťazné zápasy. Slávia UK zvíťazila nad Milanotrade Banská Bystrica 3:0 a 3:1 a Slovakoturist Bratislava nad STU Bratislava.

8. titul majstra SR 2001/2002

extralige napriek odchodu skúsených hráčok aj trénera, družstvo vyhralo dlhodobú časť s náskokom piatich bodov pred Senicou. Obidve družstvá nehrali ¼ finále a postupovali priamo do semifinále. Naše A-čko v ňom narazilo na vlastné B-čko vedené Martinom Hančíkom s Popelášom, ktoré v ¼ finálovej sérii porazilo Komárnom 3:1. V semifinále A-čko zvíťazilo nad B-čkom v trojzápasovej sérii 3:0, 3:0, 3:1 a postúpilo do finále so Senicou. V troch zápasoch po výsledkoch 3:1, 3:0 a 3:1 Senicu jasne porazilo a získalo 8. titul majstra SR.

9. titul majstra SR 2002/2003

extralige po dlhodobej časti aj nadstavby družstvo žien skončilo na 1.mieste. V 1/4 finále dvoma víťazstvami nad Komárnom 3:0 a 3:0 sa prebojovalo do semifinále so Žilinou. Víťazstvom doma a v Žiline po 3:0 sa prebojovali do finále so Senicou. Vo finále v trojzápasovej sérii víťazstvami doma 3:0, v Senici 3:2 a doma 3:0 získalo 9.titul majstra SR.

11. titul majstra SR 2007/2008

V sezóne 2007/2008 dosiahol klub ďalší úspech, keď pod vedením hlavného trénera Martina Hančíka spolu s asistentami Ľubomír Petrášom a Július Nagyom družstvo žien postúpilo do 16.finále za sebou a sezónu korunovalo ziskom 11. titulu majstra SR. Družstvo žien hralo pod hlavičkou Slávia UK kúpele Dudince. Víťazstvo si vybojovali v trojzápasovej finálovej sérii so ŠG Nitra (3:1,3:0,3:2), ktorú viedla naša bývalá hráčka Zuzana Tlstovičová. Kapitánkou bola Dominika Čierna, neskoršia hráčka družstva žien. Na poslednom stretnutí bol prítomný aj prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý spolu s Bohumilom Golianom, legendou slávistického volejbalu, odovzdávali hráčkam víťaznú trofej. Ziskom 11. slovenského titulu s minulými 9-timi titulmi majstra ČSFR, dosiahol náš klub neskutočnú bilanciu – 20 majstrovských titulov! Stal sa najúspešnejším kolektívom vo volejbalovej histórii SR.

12. titul majstra SR 2009/2010

V extralige naše družstvo spolu s Doprastavom, keďže hralo Stredoeurópsku ligu MEL, vstupovalo do súťaže až v play-off. V ¼ finále v troch zápasoch 3:0, 3:0, 3:0 postúpilo do semifinále so Žilinou. V ňom zvíťazili slávistky nad starým rivalom Žilinou v troch zápasoch 3:2,3:0,3:0. Po troch rokoch sa vo finále stretli so Senicou. V trojzápasovej sérii po výsledkoch 3:2, 3:0 a 3:0 získali 12.majstrovský titul.

16. titul majstra SR 2015/2016

Sezóna 2015/2016 patrí opäť do výstavnej skrine klubu. Družstvo, ktoré piaty rok za sebou viedla úspešná trénerská dvojica Hančík M. a Matušov M. postúpilo do 24.finále extraligy a získalo 16.titul majstra SR. V extralige po dlhodobej časti 16-tich zápasov zvíťazilo bez prehry so skóre 48:7. V záverečnom boji o majstra ich čakal skúsený Kežmarok, ktorý v semifinále play-off zvíťazil v štyroch zápasoch s Volleyprojekt UKF Nitra. Slávia zvíťazila v Bratislave 3:0, v Kežmarku 3:1 a v záverečnom zápase v športovej hale Mladosť pred nadšenými divákmi 3:1 a získala 16. titul majstra SR.

17. titul majstra SR 2016/2017

Slávistky si v sezóne 2016/2017 vybojovali už 25. finále. Na poste hlavného trénera nastala zmena. Martin Hančík po piatich rokoch vedenia družstva žien, v ktorých získal tri double – tri tituly majstra SR a tri víťazstvá v SP skončil a post hlavného trénera prevzal jeho asistent Michal Matušov s asistentom Dominikom Hajtolom. Extraligu jej dlhodobú časť naše hráčky vyhrali bez prehry a do štvorčlennej nadstavbovej časti postúpili z 1. miesta. Finále zaručovalo dramatický súboj o majstra SR dvoch bratislavských klubov – Sláviu a BVK. Slávistky vyhrali finálovú sériu 3:0 a pripísali si na svoje konto 17. titul majstra SR.

18. titul majstra SR 2018/2019

Družstvo žien sa oproti sezóne 2017/2018 značne zmenilo. Vo funkcii hlavného trénera naďalej pokračoval Michal Matušov, ale po odchode Dominika Hajtola prezident klubu do funkcie trénera angažoval Igora Prieložného, veľkú trénerskú osobnosť a v minulosti hráč Slávie UK mužov. V extralige naše družstvo s prevažne mladým kádrom si v dlhodobej časti počínalo prekvapujúcu úspešne. S jednou prehrou vyhralo prvú dlhodobú časť extraligy pred najväčším rivalom Strabagom Bratislava. Vo finálovej sérii na tri víťazné zápasy odštartovali úspešne. V 1. zápase v hale Mladosť zvíťazili 3:1 (-22, 22,21,23). V 2. zápase po dramatickom priebehu v Dome športu prehrali v piatich setoch 2:3 (-27, 17,-17,22,- 9). V 3.zápase doma po slabšom výkone prehralo 1:3 (-19,18,-23,-18) . Vo 4. zápase na Strabagu však družstvo zabojovalo a prekvapivo hladko zvíťazilo 3:0 (23,21,21). Tým získalo šancu vybojovať si v 5. zápase titul v domácom prostredí. Po výbornom výkone v prvých dvoch setoch (25:11 a 25:20) v treťom mali naše slavistky tri majstrovské mečbaly! Nepremenili ich a prehrali v náročnej koncovke 30:32. Začiatok štvrtého setu boli hráčky Strabagu v psychickej výhode. V úvode setu viedli 5:1, naše dievčatá sa však nevzdali, postupne stav vyrovnali na 5:5, viedli 6:5 neskôr 10:8. Strabag vyrovnal na 11:11, ale naše dievčatá získavali bod po bode k vedeniu 19:15, neskôr 23:16. Vo finiši už nenechali nikoho na pochybách a mečbal za stavu 24:17 ulievkou premenila Reháková. Set sme vyhrali 25:17 a zápas 3:1 ! Radosť slavistiek a fanúšikov bola obrovská lebo pred vypredaným hľadiskom haly Mladosť získali 18.titul majstra Slovenska, ktorý spolu s už dosiahnutým víťazstvom v SP znamenal 11 x double.

Kompletnú históriu klubu nájdete TU.