Volejbalistky Slávie EU Bratislava sa postarali o ďalší zárez na majstrovskej pažbe. Triumfom 3:2 na zápasy vo finálovej sérii play-off parfems.sk extraligy 2018/2019 sa rivalkám zo Strabagu VC Bratislava revanšovali za minuloročné finále (1:3 na zápasy) a po ročnej prestávke opäť zaujali trón šampióniek. Osemnásty titul v klubovej histórii chutí o to sladšie, že zároveň spečatil 11. double Slávie, ktorá v tejto sezóne nenašla premožiteľa ani v Slovenskom pohári.

Stredajšie rozhodujúce piate finálové stretnutie v domácej hale Mladosť “slávistky” zvládli a zvíťazili 3:1 (11, 20, -30, 17). “Vedeli sme, že najťažší krok je ten posledný, ale nepripúšťali sme si nič iné ako výhru, sezónu sme chceli jednoznačne zakončiť zlatom,” povedala smečiarka Zuzana Šepeľová, ktorá úvod finálovej série vynechala pre problémy s členkom, ale v závere sa vrátila do hry a tímu pomohla dôležitými bodmi. Sláviu nenalomil ani prehratý tretí set, v ktorom nepremenila tri jednotlivé mečbaly, a nevydarený úvod štvrtej časti (1:5). “V treťom sete sme spravili viac chýb ako v prvých dvoch, už sme sa možno trochu videli so zlatom na krku. Povedali sme si však, že je 0:0, vyhráme set a sme majsterky,” doplnila Šepeľová.

Tréner Slávie Michal Matušov pred rozhodujúcim finále svoje zverenky výborne pripravil. “Nesnažil som sa stavať to tak, že sme tu favoriti a máme vyhrať titul, vstúpili sme do toho uvoľnenejšie. Strabag pred sezónou ohlásil veľké ciele, toto bol posledný vrchol, ktorý mohli dosiahnuť a možno to im trochu zväzovalo ruky, ťažko povedať,” poznamenal Matušov. “Posledný zápas býva vabank; pred stretnutím som to zhodnotil tak, že aj keby nevyšiel, sezóna bude pre nás úspešná a ak to vyjde, bude sezóna veľmi úspešná,” pokračoval kormidelník Slávie a pristavil sa pri niektorých “článkoch” víťazneho stroja: “Máme mladé hráčky, pred sezónou nám pomohli dva veľmi dobré nákupy – Taylor Nelsonová chýbala na tréningu asi raz, s Kelsey O’Neillovou boli možno dve najskúsenejšie hráčky, ťahali celú sezónu. Mirka Reháková mi na záver v dvoch zápasoch vrátila to, na čom sme sa pred sezónou dohodli, výrazne prispela svojím dielom.”

Pre Matušova to bolo druhé zlato (2017, 2019) v pozícii hlavného trénera Slávie. “Veľmi dobre si pamätám pocity po prvom titule; mal som dojem, že odletím z haly, bol to výbuch adrenalínu. Teraz už človek vie, ako sa to môže uberať, možno som aj trochu skúsenejší, ale sú to úžasné a neopakovateľné pocity. Veľká vďaka patrí celému realizačnému tímu, je to kolektívna práca,” podotkol kouč šampiónok.

Slávistky” vo finálovej sérii viedli 1:0, ale tiež prehrávali 1:2, keď v treťom súboji neubránili svoj hrad. V ďalších dvoch súbojoch však pustili Strabagu len jeden set a aj v tom jednom (30:32) mali tri príležitosti na jeho zisk. “Pred štvrtým zápasom sme nemali čo stratiť, zabrali sme a ukázali, že chceme titul vyhrať pre nás, chceme to vrátiť do Mladosti a doma si to už nenecháme vziať,” povedala smečiarka Karolína Fričová, doplnila ju novicka v tíme, blokárka Katarína Körmendyová: “Na sezónu v Slávii som sa veľmi tešila, poznala som viacero dievčat a vedela som, že sú bojovníčky. Makali sme počas sezóny dosť na to, aby sme si titulzaslúžili. Spolu sme to dokázali.”

Veľkými oporami “slávistiek” v sezóne boli posily zo zámoria – nahrávačka Nelsonová a blokárka O’Neillová. “Pocity sa nedajú opísať slovami. Tvrdo sme pracovali osem mesiacov a po dosiahnutí vrcholu sa cítime fantasticky,” skonštatovala kapitánka Nelsonová a prezradila časť receptu na úspech: “Bolo dôležité ísť do každého zápasu so sebadôverou a vedomí si vlastných kvalít. Strabag má výborné družstvo; vedeli sme, že to budú skutočné bitky a musíme ťahať jedna za druhú.”

Blokárka O’Neillová bola v zostave Slávie ďalšou plnohodnotnou útočníčkou, v piatom finále si pripísala 18 bodov a úctyhodných 9 blokov. “V sérii sme síce prehrávali, ale tvrdo sme trénovali a verili sme si navzájom. Zostali sme pokojné, hrali sme svoju hru a vďaka tomu sme uspeli,” povedala rodáčka z amerického Stredozápadu a na margo sezóny, ktorá môže byť prvou a zároveň poslednou profesionálnou v jej kariére, dodala: “Zostávajú mi spomienky, na ktoré nikdy v živote nezabudnem – na dievčatá, tím, mesto. Teraz však cítim len veľké šťastiea nadšenie.”

Zdroj: SVF

FOTO: Pavol Uhrin/RED line Photo/Peter Noskovič